سایت تخصصی پایان نامه های دانشگاهی - همه رشته ها

سایت تخصصی پایان نامه های دانشگاهی - با فرمت ورد - همه رشته ها - متن کامل رشته مدیریت حسابداری حقوق برق عمران مکانیک کامپیوتر ادبیات تاریخ روانشناسی علوم تربیتی فقه الهیات فلسفه ادیان دانشگاه آزاد صنایع جغرافیا رشته زبان علوم اجتماعی و جامعه شناسی

سایت تخصصی پایان نامه های دانشگاهی - همه رشته ها

سایت تخصصی پایان نامه های دانشگاهی - با فرمت ورد - همه رشته ها - متن کامل رشته مدیریت حسابداری حقوق برق عمران مکانیک کامپیوتر ادبیات تاریخ روانشناسی علوم تربیتی فقه الهیات فلسفه ادیان دانشگاه آزاد صنایع جغرافیا رشته زبان علوم اجتماعی و جامعه شناسی

دانلود متن کامل با فرمت ورد پایان نامه های کارشناسی ارشد خرید و فروش و معاوضه پایان نامه آرشیو پایان نامه مجموعه کامل پایان نامه دسترسی متن کامل پایان نامه های ایران داک (گنج)رشته حسابداری مدیریت دولتی بازرگانی مالی منابع انسانی زنجیره تامین حقوق جزا جرم شناسی بین الملل خصوصی عمومی برق قدرت الکترونیک مخابرات کنترل عمران خاک سازه زلزله مکانیک سیالات حرارت کامپیوتر ادبیات تاریخ روانشناسی علوم تربیتی فقه الهیات فلسفه ادیان دانشگاه آزاد صنایع جغرافیا رشته زبان علوم اجتماعی و جامعه شناسی علوم سیاسی فناوری اطلاعات معدن مواد نساجی هنر هوافضا مقاله isi فناوری اطلاعات علوم ارتباطات معماری و شهرسازی برنامه ریزی شهری مدیریت آموزشی شیمی فیزیک ریاضی زیست شناسی کشاورزی تربیت بدنی بازاریابی گرافیک پژوهش هنر تبدیل انرژی مشاوره ساخت و تولید صنایع غذایی رایگان پروژه تحقیق پژوهش مقاله پلیمر سمینار

آخرین مطالب

۲ مطلب در مهر ۱۳۹۶ ثبت شده است

gl/l (1059)

بمب الکترومغناطیسی Electromagenetic Bomb

سلاح تازه‌ای که ساخت آن بسیار ساده و تأثیر آن کاملا گسترده است ، اساس و عصاره آن چیزی نیست جز یک پرتو شدید و آنی از موجهای رادیویی یا مایکرو ویو که قادر است همه مدارهای الکتریکی را که در سر راهش قرار گیرد، نابود سازد.

تاریخچه

توجه به بمبهای الکترومغناطیسی حدود نیم قرن قبل مطرح شد. متخصصان در آن هنگام به این نکته توجه کردند که اگر بمبی هسته‌ای منفجر شود، امواج الکترومغناطیسی که در اثر انفجار پدید می‌آید تمامی مدارهای الکترونیک را نابود می‌سازد. اما مسئله این بود که به چه ترتیب بتوان موج انفجار را ایجاد کرد بدون آنکه نیاز به انجام یک انفجار هسته‌ای باشد؟ دانشمندان می‌دانستند که کلید حل این مسئله در ایجاد پالسهای (تپهای) الکتریکی که با عمر بسیار کوتاه و قدرت زیاد نهفته است. اگر اینگونه پالسها به درون یک آنتن فرستنده تغذیه شوند، امواج الکترومغناطیسی قدرتمندی در فرکانسهای مختلف از آنتن بیرون می‌آیند. هر چه فرکانس موج بالاتر باشد، امکان تأثیر گذاری آن بر مدارهای الکترونیک دستگاهها بیشتر خواهد شد.

دید کلی

در دورانی که بافت و ساخت تمامی جوامع تا حدود بسیار زیادی به دستاوردهای علمی از نوع الکترونیکی وابسته است و همه امور از تجهیزات بیمارستانها تا شبکه‌های مخابراتی و از رایانه‌های بانکها و مؤسسات بزرگ مالی یا نظامی تا دستگاههای نظارت و مراقبت ، نحوه کار ماشینها و ادوات صنعتی همگی متکی به ساختارهای الکترونیک هستند، کاربرد بمبهای الکترومغناطیسی می‌تواند سبب فلج شدن روند زندگی در مناطق بزرگ مسکونی شود. به اعتقاد برخی کارشناسان به نظر می‌رسد کشورهای پیشرفته پیشاپیش چنین سلاحی را تکمیل کرده‌اند و حتی برخی بر این باورند که ناتو در جریان جنگ علیه صربستان از این قبیل بمبها برای تخریب دستگاههای رادار صربها بهره گرفته است.انفجار یک میدان مغناطیسی بسیار نیرومند می‌تواند در کسری از ثانیه آن چنان قدرت الکتریکی بالایی را در کلیه مواد هادی پیرامون خود القا نماید، که به راستی تمام آنها را مختل نموده و از کار بیاندازد. هر چند این میدان مغناطیسی بر روی جسم انسان به عنوان یک هادی الکتریکی نیز موثر می‌باشد. ولی این تأثیر بسیار محدود و مقطعی بوده و بدن جز در موارد خاصی قدرت مقاومت در برابر آن را دارد. در جنگ افزارهای نسل الکترونیک استفاده از سلاح مغناطیسی و امواج الکترومغناطیسی جایگاه ویژه‌ای داشته و مورد توجه سازندگان این قبیل سلاحها بوده است.

ماهیت بمب الکترومغناطیسی

بمب الکترومغناطیسی در واقع چیزی نیست جز یک شار مغناطیسی فوق العاده‌ای نیرومند که با گسیل امواج پر قدرت (SHF) سوپر فرکانسهای با طول موج بالاتر از ده گیگا هرتز موسوم به امواج میکرو ویو پر قدرت (High Power Microwave) می‌تواند هر گونه دستگاههای الکتریکی یا الکترونیکی واقع در محدوده عمل خود را در یک باند فوق گسترده (uWb) که مخفف عبارت ultra Wide band می‌باشد، فلج نماید.روزی را تصور کنید که در یک شهر معمولی و در یک زمان تمام دستگاههای الکتریکی روشن و در حال کار ناگهانی سوخته و از کار بیافتد و تمام دستگاههای خاموش نیز در آن واحد روشن شده و پس از چند لحظه آنها نیز بسوزند. در چنین شهری پس از انفجار بمب الکترومغناطیسی بر فراز شهر ، در کسری از ثانیه یک تا دو میلیارد وات انرژی الکتریکی کلیه سیستمهای مخابراتی و رادیویی و تلویزیونی را از کار بیاندازد.برق شهر قطع می‌گردد، مدار الکتریکی همه رایانه‌ها می‌سوزد. تمام باتریها و خازنها منفجر می‌شوند. لامپ تصویر همه تلویزیونها و مانیتورهای خاموش یا روشن نورانی شده و می‌سوزد. همه موتور الکتریکی با آخرین دور ، همه و همه از کار می‌افتند و ناگهان شهر در قهقرا فرو می‌رود. سیستمهای گرمازایی و سرمازایی ، پمپهای آب و حتی ساعتهای مچی نیز از کار می‌افتند.شهر بدون الکتریسیته ، موتور ، باتری ، مخابرات و حرکت کاملا فلج می‌شود. همه این اتفاقات با سرعت نور یعنی کسری از ثانیه پس از انفجار یک بمب الکترومغناطیسی در حوزه میدان مغناطیسی آن اتفاق می‌افتد. با این حال سلاح مغناطیسی را می‌توان یک اسلحه انسانی نیز به حساب آورد. چرا که به ساختمانها و انسانها کمترین آسیب را می‌رساند.

کدام موج در نقش بمب ظاهر می‌شود؟

بزودی این نکته روشن شد که مناسبترین امواج الکترومغناطیسی برای ساخت بمبهای الکترومغناطیسی ، امواج با فرکانس در حدود گیگا هرتز است. این نوع امواج قادرند به درون انواع دستگاههای الکترونیک نفوذ کنند و آنها را از کار بیندازند. برای تولید امواج با فرکانس گیگاهرتز نیاز به تولید پالسهای الکترونیکی بود که تنها 100 پیکو ثانیه تدوام پیدا کنند. یک شیوه تولید این نوع پالسها استفاده از دستگاهی به نام «مولد ژنراتور مارکس» بود. این دستگاه عمدتا متشکل است از مجموعه بزرگی از خازنها که یکی پس از دیگری تخلیه می‌شوند و نوعی جریان الکتریکی موجی شکل بوجود می‌آورند.با گذراندن این جریان از درون مجموعه‌ای از کلیدهای بسیار سریع می‌توان پالسهایی با دوره زمانی 300 پیکوثانیه تولید کرد. با عبور دادن این پالسها از درون یک آنتن ، امواج الکترومغناطیسی بسیار قوی تولید می‌شود. مولدهای مارکس سنگین هستند اما می‌توانند پشت سرهم روشن شوند تا یک سلسله پالسهای قدرتمند را به صورت متوالی تولید کنند. این نوع مولدها هم اکنون در قلب یک برنامه تحقیقاتی قرار دارند که بوسیله نیروی هوایی آمریکا کانزاس در دست اجراست.

بمب الکترومغناطیسی چگونه عمل می کند؟

E – Bomb به سال 1945 بر می‌گردد. فیزیکدانی به نام آرتور . اچ. کامپتون روی جریان خروجی الکترونهای اتم مطالعه می‌کرد که امروز به اثر کامپتون معروف می‌باشد. بعدها اثر کمپتون در قالب تکانهای الکترومغناطیسی به طراحی انواع سلاحهای الکترومغناطیسی مختلف انجامید. برای شناخت E – Bomb باید ابتدا با یک تانک LC آشنا شویم:تانک LC چیزی نیست جز یک مدار ساده نوسان ساز که از یک سلف یا سیم پیچ و یک خازن و یک باتری تشکیل شده است. در تانک LC یک فرکانس میرا تولید می‌گردد که اگر یک کلید قطع و وصل الکترونیکی به آن اضافه نماییم، بسته به قدرت فرکانس سازی یک فرکانس رادیویی کریر یا حامل خواهیم داشت. هر چند مدار الکترونیکی قابلیت تولید فرکانس در محدوده‌های مختلف را داراست، لیکن نیاز به یک مدار طبقه تقویت نیز دارد تا قدرت فرستندگی آن افزایش یابد.لذا باید سر راه آن یک تقویت کننده ترانزیستوری قدرت نیز بهره جست که باز بسته به توان خروجی ترانزیستور طبقه تقویت قدرت فرستنده افزایش می‌یابد. قدرت یک فرستنده بستگی به توان خروجی آن دارد. معمولا فرستنده‌های 5 وات یا بالاتر از آن فرستنده‌های نیرومند به حساب می‌آیند، به نحوی که اگر انسان در کنار آنها قرار گیرد برای سلامتی وی مضر خواهد بود.حال آنکه می‌توان با افزایش طبقات تقویت قدرت فرستندگی امواج را بسیار بالا برد. اما این تنها بخش الکترومغناطیسی بمب الکتریکی می‌باشد، در حالیکه این بمب مثل هر بمب دیگری دارای واحد بخش انفجاری نیز می‌باشد. این قسمت یک بمب کاملا کلاسیک و عادی است. در واقع بخش اصلی بمب الکترومغناطیسی یک لوله تو خالی رسانا است، که حکم هسته سیم پیچ بمب را نیز دارد و در داخل این هسته مواد منفجره و چاشنی الکتریکی قراردارد که درست در لحظه انفجار بمب مدار الکتریکی نیز بکار می‌افتد و میدان مغناطیسی حاصل از کارکرد مدار الکترونیکی در یک میدان انفجاری قرار گرفته و انفجار میدان الکترومغناطیسی رخ می‌دهد.همزمانی انفجار بمب و بکار افتادن مدار نوسان ساز بسیار مهم می‌باشد. زیرا آنچه موجب تقویت امواج الکترومغناطیسی باور نکردنی و ارسال امواج الکترومغناطیسی در همه جهات می‌گردد وقوع انفجار در مرکز میدان مغناطیسی می‌باشد. همچنین از دیگر نکات حائز اهمیت در E – Bomb جهت سیم پیچ است که با عنایت با قانون دست راست فلمینگ می‌توان جهت شار مغناطیسی را متناسب با شکل سیم پیچ ، تعیین نمود.

ایجاد میدان مین الکترومغناطیسی

هدف این برنامه جای دادن مولدهای مارکس روی هواپیماهای بدون خلبان یا در درون بمبها و موشکهاست تا از این طریق نوعی «میدان مین الکترومغناطیسی» برای مقابله با دشمن ایجاد شود. اگر هواپیما یا موشک دشمن از درون این میدان مین الکترومغناطیسی عبور کند، بلافاصله نابود خواهد شد. اگر لازم باشد تنها یک انفجار عظیم به انجام رسد، به دستگاهی نیاز است که بتواند یک پالس الکترونیکی بسیار قدرتمند را بوجود آورد؛ این کار را می‌توان با استفاده از مواد منفجره متعارف نظیر «تی . ان . تی» انجام داد. دستگاهی که این عمل را به انجام می‌رساند، «متراکم کننده شار» نام دارد.در این دستگاه از انفجار اولیه یک ماده منفجره متعارف برای فشرده کردن یک جریان الکتریکی و میدان الکترومغناطیسی تولید شده بوسیله آن استفاده می‌شود. زمانی که این جریان فشرده شد، به درون یک آنتن فرستاده می‌شود و یک موج الکترومغناطیسی بسیار قدرتمند از آنتن بیرون می‌آید. طرح تکمیل دستگاههای متراکم کننده شار از سوی نیروی هوایی آمریکا در ایالت نیو مکزیکو در دست تکمیل است. از جمله طرحهایی که برای کاربرد این دستگاه در نظر گرفته شده ، جای دادن آنها در بمبهایی است که از هواپیما به پایین پرتاب می‌شود و نصب آنها در موشکهای هوا به هواست.

امتیاز بزرگ بمبهای الکترومغناطیسی

نخست آنکه این بمبها مستقیما جان انسانها را به خطر نمی‌اندازد و تنها بر دستگاههای الکترونیک اثر می‌گذارد.

نکته دوم آنکه ساخت آنها بسیار ساده است.

همچنین بمبهای الکترومغناطیسی در صورتی می‌توانند بالاترین خسارت را وارد آورند که فرکانس امواجشان با فرکانس دستگاههایی که به آنها وارد می‌شوند یکسان باشد.بنابراین برای ایجاد مصونیت در دستگاههای الکترونیکی که در مراکز حساس کار می‌کنند، می‌توان طراحی مدارها را به گونه‌ای انجام داد که اولا میان بخشهای مختلف ، سپرهای محافظتی موجود باشد و ثانیا در ورودی این قبیل دستگاهها باید صافیها و سنجنده‌هایی را قرار داد که بتواند علامتهای مورد نیاز و امواج حاصل از انفجار را تشخیص دهند و مانع ورود این قبیل امواج شوند.۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ مهر ۹۶ ، ۱۴:۵۷
مدیر سایت

gl/l (1087)

مقدمه

در چند دهه گذشته، گسترش تکنیک‌های جدید حسابداری در تمامی رشته‌ها و کاربرد آن،‌ نوآوری و دگرگونی‌های بسیاری را در زمینه‌های اقتصادی و بازرگانی پدید آورده است.

جدیدترین رابطه دولت با حسابدرای از رابطه بین حسابداری و مالیات و به طور مشخص مالیات بر درآمد و حساباری نتیجه می‌شود. تکنیک‌های حسابداری در هر کشوری با اصول و قوانین مالیاتی آن کشور ارتباط نزدیک دارد و بدون آگاهی از قوانین و مقررات مالیاتی نمی‌توان بنیان حسابداری و مالی یک دستگاه را بنا نهاد. به عنوان مثال، دفاتر قانونی و نحوه تنظیم آنها، تهیه اظهارنامه مالیاتی و نحوه محاسبه و تعیین مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی و موضوعات عدیده دیگر از جمله مطالبی که بدون آگاهی از آنها انجام وظایف حسابداری به طور موثر در یک دستگاه میسر نمی‌باشد. در کشور ما به علت نقش اساسی مالیات در فعالیت‌های بازرگانی داخلی و خارجی و برای رسیدگی و تاثیر آن سود و زیان اشخاص و موسسات و نحوه محاسبات مالیات و چگونگی پرداخت آن به دولت، مقررات بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مالیاتی مشخصی برای مدیران ارشد سازمان‌ها و مدیران ملی و حسابداران وجود دارد.

تعاریف مالیات

از بدو تاریخ پیدایش حکومت‌ها در زندگانی بشر، همواره تعاریف و توصیه‌هایی از مالیات توسط اشخاص و صاحب‌نظران به عمل‌ آمده است که نمونه‌هایی از آنها ذیلاً عنوان می‌شود:

مالیات مبلغی است که دولت از اشخاص، شرکت‌ها و موسسات بر اساس قانون برای تقویت عمومی حکومت و تامین مخارج دریافت می‌دارد.

مالیات عبارت است از قسمتی از دارایی یا درآمد افراد که به منظور پرداخت هزینه‌های عمومی و حفظ منافع اقتصادی اجتماعی و سیاسی کشور به موجب قانون بوسیله دولت وصول می‌شود. از این تعریف چند مطلب استفاده می‌شود:
الف) مالیات ممکن است از دارایی افراد از هر نوع که باشد و یا درآمد آنها از هر منبعی که تحصیل شده باشد.
ب) منظور از دریافت مالیات، تامین هزینه‌های عمومی است و اختصاص به یک خدمت معین و یا منطقه معین از کشور ندارد.

ج) پرداخت مالیات برای تمام کسانی که موجب قانون مشمول مالیات می‌شوند، اجباری است و مشمولان نمی‌توانند به عنوان عدم استفاده مستقیم از خدمات عمومی و یا عناوین دیگر از پرداخت مالیات یا عناوین دیگر از پرداخت مالیات مقرر خودداری نمایند.

د) منظور از برقراری مالیات ممکن است اصولاً ارتباطی با هیچ نوع خدمات یا تهیه کالایی برای مصرف و استفاده افراد کشور نداشته و صرفاً به منظور حفظ منافع اقتصادی، سیاسی و یا اجتماعی کشور می‌باشد.

مالیات سهمی است که به موجب تعاون ملی و بر وفق مقررات هر یک از سکنه کشور موظف هستند از ثروت و درآمد خود به منظور تامین هزینه‌های عمومی و حفظ منافع اقتصادی، سیاسی و یا اجتماعی کشور به قدر قدرت و توانایی خود به دولت پرداخت نمایند.
نظر منتسکیو ـ نویسنده و فیلسوف فرانسوی ـ درباره مالیات:
عواید دولت را حاصل مالیات دانسته و می‌گوید: عواید دولت عبارت است از سهمی که هر کس از دارایی خود می‌پردازد تا بقیه دارایی او تحت حراست هیات حاکمه در امان باشد و بتوانند از آن به طرز مطلوبی برخوردار شوند.

بر حسب تعریف متعارف از دیدگاه دولت، مالیات عبارت است از توزیع هزینه‌های مصوب و قانونی مندرج در بودجه عمومی دولت بین مردم و بنگاه‌های اقتصادی بر حسب توانایی پرداخت آنها. این تعریف دارای سه ویژگی است:

اول اینکه هزینه‌های مصوب و در نتیجه مشروع دولت را علت برقراری مالیات تعیین می‌نماید. پرداخت مالیات جنبه الزامی و اجباری دارد، ولی سنگینی مالیات، بر حسب وضع مودی و توانایی وی که آن را تحمل می‌کند، تعیین می‌گردد.

دوم اینکه موضوع «عدالت اجتماعی» را مطرح می‌کنند، رعایت عدالت مالیاتی با مفهوم برابری و تساوی در پرداخت مالیات مغایرت دارد، زیرا که توزیع مخارج دولت بین مردم را به طور یکسان تجویز نمی‌کند، بلکه پرداخت مالیات را بر حسب توانایی مودیان مالیاتی و در چارچوب قانون قرار می‌دهد.

سوم اینکه نظام مالیاتی را تابع مقررات و قوانین بودجه قرار می‌دهد. بدین معنی که اخذ مالیات‌ها تنها مبتنی بر کسب مجوزهای قبلی و وضع قوانین توسط نمایندگان مردم در مجلس مشروعیت می‌یابد و حسب واحد زمان که معمولاً یکسان است، از مودیان اخذ می‌گردد.
انواع مالیات
مالیات در هر کشوری به دو بخش مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‌شود:

مالیات‌های مستقیم: مالیات‌هایی هستند که مستقیماً بر منبع درآمد وضع می‌شود. این نوع از مالیات‌ها مستقیماً و متناسب با درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی وصول می‌شود که شامل مالیات دارایی (مالیات بر نقل و انتقال و مالیات بر ارث)‌ و مالیات بر درآمد (مالیات بر درآمد املاک).

مالیات‌های غیرمستقیم: مالیات‌هایی هستند که به طور مقطوع بر کالاها و خدمات که مورد مصرف عمومی است برقرار و این نوع مالیات بر درآمد پرداخت کننده ندارد که شامل: مالیات بر واردات (حقوق گمرکی، سود بازرگانی، اتومبیل‌های وارداتی و …) مالیات بر مصرف و فروش‌ (مالیات بر فرآوردهای نفتی، مالیات بر نوشابه‌های غیرالکلی، مالیات بر فروش سیگار و …).

اشخاصی که مشمول مالیات می‌باشند:

به استناد ماده یک قانون مالیات‌های مستقیم، اشخاص زیر مشمول مالیات می‌باشند:

کلیه مالکین اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی نسبت به اموال املاک خود واقع در ایران طبق مقررات مربوطه؛

هر شخص حقیقی ایرانی مقیم ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می‌نمایند؛

هر شخص حقوقی یارانی نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران تحصیل می‌نماید؛

هر شخص غیرایرانی نسبت به درآمدهایی که در ایران تحصیل می‌نمایند.
اشخاصی که مشمول مالیات نمی‌باشند:
به استناد ماده 2 قانون مالیات‌های مستقیم، اشخاص زیر مشمول پرداخت نمی‌باشند:

وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی؛

دستگاه‌هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می‌نماید؛

شهرداری‌ها.
مالیات بر درآمد اجاره املاک
مالیات بر درآمد اجاره املاک (مستغلات) جزء مالیات‌های تکلیفی محسوب می‌شود. مالیات‌های تکلیفی، به فعالیت‌هایی گفته می‌شود که پرداخت کنندگان وجوه، طبق قانون مالیات‌های مستقیم مکلف به کسر پرداخت آن مالیات‌ها در موارد قانونی تعیین شده می‌باشند.

درآمد مشمول مالیات

درآمد مشمول مالیات که به اجاره واگذار می‌گردد، عبارت است از کل مال‌الاجاره اعم از نقدی و غیرنقدی.

اگر شخصی ملک خود را به اجازه واگذار نماید، موظف به پرداخت مالیات می‌باشد؛ یعنی کل مال‌الاجاره پس از کسر 25% معافیت که در واقع بابت هزینه‌ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به ملک مورد اجاره می‌باشد، مشمول مالیات می‌گردد. باید توجه داشت که درآمد مشمول مالیات در مورد اجاره املاک مورد وقف به این صورت محاسبه نخواهد شد،‌ اما املاکی که در در رهن تصرف قرار دارد، مشمول این قوانین خواهند بود.

اگر موجر مالک نباشد، از مابه‌التفاوت اجاره دریافتی و پرداختی بابت ملک مورد اجاره مشمول مالیات می‌باشد، اما این مطلب در مورد خانه‌های سازمانی متعلق به اشخاص حقوقی که مالیات آنها طبق دفاتر قانونی تشخیص داده شد، نخواهد بود (تبصره 3 ماده 53).

در مورد املاکی که با اثاثیه یا ماشین‌آلات به اجاره واگذار می‌شود، درآمد حاصل از اجاره اثاثیه و ماشین‌آلات نیز خود جزو درآمد ملک محسوب و مشمول مالیات می‌گردد (تبصره 4 ماده 53).

مستحدثاتی که طبق قرارداد از طرف مستاجر در عین مستاجر به نفع موجود ایجاد می‌شود، بر اساس ارزش معاملاتی روز تحویل مستحدثه به موجر تقدیم و 50% آن جزء درآمد مشمول مالیات اجاره سال تحویل محسوب می‌گردد‌ (تبصره 5 ماده 53).

هزینه‌هایی که به موجب قانون یا قرارداد به عهده مالک است و از طرف مستاجر انجام می‌شود و همچنین مخارجی که به موجب قرارداد انجام آن از طرف مستاجر تقبل شده، در صورتی که عرفاً به عهده مالک باشد، به بهای روز انجام هزینه تقویم و به عنوان مال‌الاجاره غیرنقدی به جمع اجاره بهای سال انجام هزینه اضافه می‌شود (تبصره 6 ماده 53).

در صورتی که مالک اعیان احداث شده در موسسه استجیاری ملک را کلاً یا جزئاً واگذار نماید، مبلغ اجاره پرداختی بابت عرصه به نسبت مورد اجاره از مال‌الاجاره دریافتی کسر و مازاد طبق مقررات این ماده مشمول مالیات خواهد بود (تبصره 7 ماده 53).

ماخذ تعیین درآمد اجاره مالک

در واقع مال‌الاجاره از روی سند رسمی تعیین می‌شود و در صورتی که اجاره‌نامه رسمی وجود نداشته باشد و یا موجر علاوه بر اجاره بها‌ء وجهی به عنوان ودیعه از مستاجر دریافت کرده باشد، میزان اجاره بهاء بر اساس ملاک مشابه تعیین خواهد شد. چنانچه بعداً اسناد و مدارک بدست آید که معلوم شود اجاره ملک بیش از مبلغی است که ماخذ تشخیص درآمد مشمول مالیات قرار گرفته، مالیات مابه‌التفاوت طبق مقررات قابل مطالبه خواهد بود.

ارزش جاری ملک در مواردی که باید بر اساس اجاره بهای املاک ارائه گردد، بوسیله اداره امور مالیاتی که ملک در محدوده آن واقع است، تعیین خواهد شد. ماخذ محاسبه درآمد مشمول مالیات اجاره املاک را بر اساس هر مترمربع تعیین خواهد شد.

چگونگی پرداخت مالیات بر درآمد اجاره املاک

وزارتخانه‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی و دستگاه‌هایی که تمام یا قسمتی از بودجه آنان بوسیله دولت تامین می‌شود، نهادهای انقلاب اسلامی، شهرداری‌ها، شرکت‌ها و موسسات وابسته به آنها همچنین سایر اشخاص حقیقی مکلف‌اند مالیات را از مال‌الاجاره‌هایی که پرداخت می‌کنند، کسر و ظرف ده روز به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک پرداخت و رسید آن را به موجر تسلیم نماید.

واحدهای مسکونی متعلق به شرکت‌های سازنده مسکن که قبل از انتقال قطعی و طبق اسناد و مدارک مثبته به موجب قرارداد واگذار می‌گردد، تا زمانی که در تصرف خریدار می‌باشد، در مدت مذکور اجاره تلقی نمی‌شود و از لحاظ مالیاتی با خریدار مانند مالک رفتار خواهد شد، مشروط بر اینکه مالیات نقل و انتقال قطعی به ماخذ تاریخ تصرف پرداخت شده باشد.

معافیت‌های مالیات بر درآمد اجاره املاک

مالکان مجتمع‌های مسکونی و اداری بیش از سه واحد استیجاری که با رعایت الگوی مصرف مسکن بنا به استعلام وزارت مسکن و شهرسازی ساخته شده یا می‌شود، در طول مدت اجاره از 100% مالیات بر درآمد اجاری معاف می‌باشد، در غیراینصورت درآمد هر شخص ناشی از اجاره واحد یا واحدهای مسکونی در تهران تا مجموع 150 مترمربع زیربنای مفید و در سایر نقاط تا مجموع 200 مترمربع زیربنای مفید از مالیات بر درآمد ناشی از اجاره املاک معاف می‌باشند.

محل سکونت پدر و مادر یا همسر یا فرزند یا اجداد همچنین محل سکونت افراد تحت تکفل مالک اجاره‌ای تلقی نمی‌شود، مگر اینکه به موجب اسناد و مدارک ثابت گردد که اجاره پرداخت می‌شود. در صورتی که چند واحد مسکونی محل سکونت مالک و یا افراد مزبور باشد، یک واحد برای سکونت مالک و یک واحد مسکونی برای هر یک از افراد مذکور به انتخاب مالک از مشمول مالیات معاف خواهد بود.

هرگاه مالک خانه یا آپارتمان مسکونی آن را به اجاره واگذار نماید و خود محل دیگری برای سکونت خویش اجاره نماید یا از خانه سازمانی که کارفرما در اختیار او می‌گذارد، استفاده کند، در احتساب درآمد مشمول مالیات میزان مال‌الاجاره‌ای که به موجب قرار داده می‌پردازد یا توسط کارفرما از حقوق وی کسر و یا برای محاسبه مالیات حقوق تقدیم می‌گردد. از کل مال‌الاجاره دریافتی او کسر خواهد شد (ماده 55).

در مورد شخص حقیقی که هیچگونه درآمدی ندارد تا میزان معافیت‌های مالیاتی درآمد حقوق (موضوع ماده 84) این قانون از درآمد مشمول مالیات سالانه مستغلات از مالیات معاف و مازاد طبق مقررات این فصل مشمول مالیات می‌باشد. مشمولان این ماده باید اظهارنامه مخصوصی طبق نمونه‌ای که از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تهیه خواهد شد، به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک تسلیم و اعلام نمایند که هیچگونه درآمدی دیگری ندارند. اداره امور مالیاتی مربوطه باید خلاصه مندرجات اظهارنامه مودی را به اداره امور مالیاتی محل سکونت مودی ارسال دارد و در صورتی که ثابت شود اظهارنامه مودی خلاف واقع است، مالیات متعلق به اضافه یک برابر آن به عنوان جریمه وصول خواهد شد.

در اجرای حکم این ماده حقوق بازنشستگی و وظیفه دریافتی و جوایز و سود ناشی از سپرده‌های بانکی، درآمد تلقی نخواهد شد (ماده 57). در صورتی که سایر درآمدهای مشمول مالیات ماهانه موادی کمتر از مبلغ مذکور در این ماده باشد، آن مقدار از درآمدها مشمول مالیات اجاره املاک که با سایر درآمدهای مودی بالغ بر مبلغ فوق باشد، معاف و مازاد طبق مقررات مشمول مالیات خواهد بود (تبصره 2 ماده 57).

نرخ محاسبه مالیات بر درآمد اجاره املاک

به استناد مفاد قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 3/2/66 و اصلاحیه 27/11/82، نرخ محاسبه مالیات بر درآمد اجاره املاک بر اساس نرخ‌های مقرر در ماده 131 قانون مزبور صورت خواهد گرفت.

نرخ‌های مذکور در این ماده به شرح زیر آمده است:

حد نصاب نرخ مالیات مالیات جمع شونده (ریال)

تا میزان 30.000.000 ریال درآمد مشمول مالیات سالانه 15% 4.500.000

تا میزان 100.000.000 ریال درآمد مشمول مالیات سالانه نسبت به مازاد 30.000.000 20% 18.500.000

تا میزان 250.000.000 ریال درآمد مشمول مالیات سالانه نسبت به مازاد 100.000.000 25% 56.000.000

تا میزان 1.000.000.000 ریال درآمد مشمول مالیات سالانه نسبت به مازاد 250.000.000 30% 281.000.000

نسبت به مازاد 1.000.000.000 35% —

سایر نکات قابل توجه در محاسبه مالیات بر درآمد اجاره املاک:

اگر تعداد مالکان دو نفر یا بیشتر باشند، ابتدا درآمد اجاره به نسبت میزان مالکیت بین مالکان تقسیم و سپس بر اساس سهم هر یک از مالکان، مالیات مربوطه محاسبه و کسر می‌گردد.

از نظر مالیات بر درآمد اجاره املاک هر واحد آپارتمان یک مستقل محسوب می‌شود (تبصره 3 ماده 53).

مسائل مالیات بر درآمد اجاره املاک

1) شخصی دارای دو ملک می‌باشد که یکی از آنها محل سکونت خود و دیگری را از اول تیرماه 1383 به قرار ماهی 9800000 ریال به اجاره واگذار می‌کند. مالیات بر عملکرد اجاره نامبرده در سال 1383 چقدر است؟

از اول تیرماه تا آخر اسفندماه ( 9 ماه

اجاره دریافتی88200000 = 9 × 9800000

معافیت بابت هزینه‌ها و استهلاک22050000 = 25% × 88200000

درآمد مشمول مالیات66150000 = 22050000 – 88200000

4500000 = 15% × 30000000

36150000 = 30000000 – 66150000

7230000 = 20% × 36150000

مالیات پرداختی مالک11730000 = 7230000 + 4500000

2) آقای احمدی در سال 1382 ساختمان خود را به مبلغ 9800000 ریال ماهانه به اجاره واگذار نموده است. آقای احمدی اظهارنامه‌ای تهیه کرده و به اداره امور مالیاتی ارسال داشته است که در آن قید شده است که آقای احمدی دارای هیچگونه درآمدی نمی‌باشد. اداره امور مالیاتی در مورد اظهارات آقای احمدی تحقیقاتی را انجام داده است. مالیات آقای احمدی را در هر یک از مفروضات زیر تعیین نمایید.

الف) اظهارات آقای احمدی صحت داشته باشد.

ب) اظهارات آقای احمدی خلاف واقع باشد.

الف)

معافیت ماده 848200000 = 1600000 – 9800000

98400000 = 12 × 8200000

معافیت بابت هزینه‌ها و استهلاک24600000 = 25% × 98400000

درآمد مشمول مالیات در حالت اول73800000 = 24600000 – 98400000

4500000 = 15% × 30000000

43800000 = 30000000 – 73800000

8760000 = 20%‌ × 43800000

مالیات پرداختی آقای احمدی در حالت اول13260000 = 8760000 + 4500000

ب)

117600000 = 12 × 9800000

معافیت بابت هزینه‌ها و استهلاک29400000 = 25% × 117600000

درآمد مشمول مالیات در حالت دوم88200000 = 29400000 – 117600000

4500000 = 15% × 30000000

58200000 = 30000000 – 88200000

11640000 = 20% × 58200000

16140000 = 11640000 + 4500000

مالیات پرداختی آقای احمدی در حالت دوم32280000 = 16140000 + 16140000

3) چهار نفر هر کدام به ترتیب یک دانگ، دو دانگ، دو دانگ و نیم و نیم دانگ که در ملکی دارای سه دستگاه آپارتمان و دو باب مغازه است، شریک هستند. این ملک در سال 1383 به اجاره واگذار شده است. اجاره آپارتمان‌ها به ترتیب ماهی 5800000، 6700000، 8700000ریال و مغازه‌ها 4500000، 5000000 ریال است. مطلوب است تعیین مالیات متعلق به هر یک از مالکان؟

30700000 = 5000000 + 4500000 + 8700000 + 6700000 + 5800000

کل اجاره دریافتی در سال368400000 = 12 × 30700000

معافیت مالیاتی بابت هزینه‌ها و استهلاک92100000 = 25% × 368400000

درآمد مشمول مالیات همه مالکان276300000 = 92100000 – 398400000

درآمد مشمول مالیات نفر اول46050000 = × 276300000

درآمد مشمول مالیات نفر دوم92100000 = × 276300000

درآمد مشمول مالیات نفر سوم115125000 = × 276300000

درآمد مشمول مالیات نفر چهارم23025000 = × 276300000

23025000 = 15% × 30000000

16050000 = 30000000 – 46050000

3210000 = 20% × 16050000

مالیات پرداختی نفر اول7710000 = 3210000 + 4500000

4500000 = 15% 30000000

62100000 = 30000000 – 92100000

12420000 = 20% × 62100000

مالیات پرداختی نفر دوم16920000 = 12420000 + 4500000

4500000 =- 15% × 30000000

85125000 = 30000000 – 115125000

14000000 = 20% 70000000

15125000 = 70000000 – 85125000

3781250 = 25% × 15125000

مالیات پرداختی نفر سوم22281250 = 3781250 + 14000000 + 4500000

مالیات پرداختی نفر چهارم345375750 = 15% × 23025000

4) ساختمانی که دارای 3 باب مغازه و دو دستگاه آپارتمان می‌باشد، به صورت زیر به اجاره واگذار گردیده است:

الف) آپارتمان طبقه اول به قرار ماهانه 4250000 ریال که در سال 1382 مدت 10 سال اجاره داده شده است.

ب) آپارتمان طبقه دوم که تا اوایل خردادماه 1382 خالی بوده و از آن تاریخ به بعد از قرار هر ماه 5900000 ریال واگذار شده است. ج) سه باب مغازه به ترتیب از قرار ماهی 3500000.4500000.4800000 ریال از فروردین ماه سال 1382 به اجاره واگذار شده است. مطلول است محاسبه:

الف) مالیات عملکرد سال 1382 مالک ساختمان؛

ب) اگر مالک ساختمان پس از 10 روز بعد از ابلاغ مالیات معترض شود و پس از تحقیقات اداره امور مالیاتی مشخص شود که مسول مربوط به قرار زیر اشتباه ثبتی داشته است، اجاره آپارتمان طبقه دوم 5100000 بوده و اجاره مغازه دوم 3500000 بوده است و همچنین مشخص شود که مالک هیچگونه درآمد دیگری ندارد، نتیجه رسیدگی پس از 3 ماه اعلام شد.

اجاره 10 ماه (طبقه اول) 42500000 = 10 × 4250000

اجاره 10 ماه (طبقه دوم)59000000 = 10 × 5900000

اجاره مغازه اول در سال 138242000000 = 12 × 3500000

اجاره مغازه دوم در سال 138254000000 = 12 × 4500000

اجاره مغازه سوم در سال مدپدرْ

138257600000 = 12 × 4800000

کل اجازه دریافتی سال 1382:

255100000 = 57600000 + 54000000 + 42000000 + 59000000 + 42500000

معاف بابت هزینه‌ها و استهلاک63775000 = 25% × 255100000

درآمد مشمول مالیات191325000 = 63775000 – 255100000

4500000 = 15% × 30000000

14000000 = 20%× 70000000

91325000 = 10000000 – 191325000

22831250 = 25% × 91325000

مالیات پرداختی مالک ساختمان در سال 1382:

41321250 = 22831250 + 14000000 + 4500000

اجاره 10 ماه طبقه اول42500000 = 10 × 4250000

اجاره 10 ماه طبقه دوم51000000 = 10 × 5100000

اجاره مغازه اول در سال 138242000000 = 12 × 3500000

اجاره مغازه دوم در سال 138242000000 = 12 × 3500000

اجاره مغازه سوم در سال 138257600 = 12 × 4100000

کل اجاره دریافتی در سال 1382:

235100000 = 57600000 + 42000000 + 42000000 + 51000000 + 42500000

معافیت بابت هزینه‌ها و استهلاک58775000 = 25% × 235100000

معافیت ماده 8419200000 = 12 × 1600000

درآمد مشمول مالیات 157125000 = (19200000 + 58775000) – 235100000

4500000 = 15% × 30000000

14000000 = 20% × 70000000

57125000 = 100000000 – 157125000

14281250 = 25% × 57125000

مالیات پرداختی مالک ساختمان در سال 1382:

32781250 = 14281250 + 14000000 + 4500000

اضافه دریافتی از مالک بابت مالیات8550000 = 32781250 – 41331250

خسارت اضافه دریافتی بابت یک ماه128250 = 156% × 8550000

خسارت اضافه دریافتی بابت سه ماه 384750 = 3 × 128250

جمع‌بندی

مالیات ریشه تاریخی طولانی دارد و از پدیده‌های بسیار قدیمی زندگی انسان می‌باشد و شاید عمر آن با پیدایش نخستین حکومت و قبایل همراه باشد. در بسیاری از نقاط جهان مساله مالیات از نظر میزان و نحوه وصول، تابع اراده بالاترین مقام تصمیم گیرنده یا نماینده او بوده است.

حاکم یا والی که اداره امور منطقه‌ای را عهده‌دار می‌شد، در ازای پرداخت مبلغی به حکومت مرکز اجازه داشت از افراد منطقه به هر میزان که تشخیص می‌داد، مالیات را وصول نماید. از تفاوت‌های عمده مالیات در گذشته و حال، یکی این است که در قدیم مالیات‌های وصول شده به گنجینه شخص حاکم افزوده می‌شد و به صورت امروزی به عنوان بخشی از درآمد دولت تلقی نمی‌گردید.

مردم جامعه‌ای که از طریق درآمدهای مالیاتی اداره می‌شود، از دولت پاسخ می‌خواهند:

اگر سازمان امور مالیاتی و حسابرسان نشان دهند شفافیت مالی وجود دارد، جو اعتماد و اطمینان و در نتیجه مقبولیت حکومت به وجود خواهد آمد.

مالیات عبارت است از توزیع هزینه‌های مصوب و قانونی مندرج در بودجه عمومی دولت بین مردم و بنگاه‌های اقتصادی بر حسب توانایی پرداخت آنها.

مالیات بر دو نوع است: 1) مستقیم 2) غیرمستقیم.

مالیات بر درآمد اجاره املاک جزء مالیات‌های تکلیفی محسوب می‌شود.

درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار می‌گردد، عبارت است از کل مال‌الاجاره اعم از نقدی و غیرنقدی پس از کسر 25% معافیت که در واقع بابت هزینه‌ها و استهلاک و تعهدات مالک به ملک مورد اجاره می‌باشد.

اگر موجر مالک نباشد، مابه‌التفاوت اجاره دریافتی و پرداختی بابت ملک مورد اجاره درآمد مشمول مالیات می‌باشد.

مال‌الاجاره از روی سند رسمی تعین می‌شود و در صورتی که اجاره‌نامه رسمی وجود نداشته باشد و یا موجر علاوه بر بها به عنوان ودیعه از مستاجر دریافت می‌کند.

در مورد شخص حقیقی که هیچ‌گونه درآمدی ندارد تا میزان معافیت مالیاتی درآمد حقوق موضوع ماده 84 از درآمد مشمول سالانه معاف و مازاد آن طبق مقررات مشمول مالیات می‌باشد. در اجرای حکم این ماده، حقوق بازنشستگی و وظیفه دریافتی و جوایز و سود ناشی از سپرده بانکی درآمد تلقی نخواهد شد.

در مورد املاکی که با اثاثیه$ یا ماشین‌آلات به اجاره واگذار می‌شود، درآمد حاصل از اجاره و ماشین‌آلات نیز خود جزء درآمد ملک محسوب و مشمول مالیات می‌گردد.

فهرست مطالب

مقدمه1

تعاریف مالیات1

انواع مالیات4

مالیات بر درآمد اجاره املاک5

ماخذ تعیین درآمد اجاره مالک6

چگونگی پرداخت مالیات بر درآمد اجاره املاک7

معافیت‌های مالیات بر درآمد اجاره املاک7

نرخ محاسبه مالیات بر درآمد اجاره املاک9

مسائل مالیات بر درآمد اجاره املاک10

جمع‌بندی16


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ مهر ۹۶ ، ۱۵:۳۵
مدیر سایت